Uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha

4 maja 2014 roku odbyły się gnieźnieńskie uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, którym przewodniczył ksiądz Arcybiskup Józef Kowalczyk Metropolita Gnieźnieński Prymas Polski a homilię wygłosił ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski.

Po Mszy św. nuncjusz apostolski w Polsce abp. Celestino Migliore pobłogosławił i wręczył krzyże misyjne duchownym i świeckim udającym się na misje. Wśród nich byli nasz ksiądz Proboszcz Eugeniusz Bednarek oraz ksiądz Mariusz Misiorowski – Proboszcz z Gozdowa, którzy wyjeżdżają na misję do Kamerunu.

„Jesteśmy krótko po kanonizacji dwóch papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Oni również nam pokazali, że jest słuszne i konieczne iść do przodu i szukać głębi. Papież Jan Paweł II używał na to określenia: wypływać na głębię. To czego potrzeba dziś, to zdecydowanego i planowego podejmowanie działań na rzecz komunii, która jest objawieniem samej istoty Kościoła. Zbudowani waszym przykładem, waszą radością z jaką podejmujecie misjonarski trud dziękujemy wam za tę radość i obiecujemy pamiętać o was i was wpierać modlitwą i nie tylko modlitwą” – mówił abp Migliore.

Obrzęd wręczania krzyży misyjnych ma długoletnią tradycję. Po raz pierwszy uczynił to papież Jan Paweł II podczas swojej pierwszej wizyty w Gnieźnie 3 czerwca 1979 r. 18 lat później, w 1997 r., podczas drugiej wizyty Papieża Polaka u grobu św. Wojciecha ceremonię powtórzono. Rok później, dzięki inicjatywie abp. Henryka Muszyńskiego weszła ona na stałe do programu gnieźnieńskich uroczystości odpustowych.

Inne polecane wpisy