Uroczystość Objawienia Pańskiego

6 stycznia w naszej parafii miała miejsce Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana Świętem Trzech Króli.
Ewangelia opowiada, że Trzej Królowie:

„Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę…”

Ofiary złożone przez Mędrców mają symbolizować, że Jezus Chrystus jest królem (złoto), kapłanem (kadzidło) i śmiertelnym człowiekiem (mirra). Tradycją Święta Trzech Króli jest pisanie na drzwiach liter K+M+B (co z języka łacińskiego oznacza „Christus mansionem benedicat” – niech Chrystus pobłogosławi to mieszkanie) i bieżącego roku.

Tego dnia w naszej wspólnocie gościliśmy kolędników – dzieci z panią katechetką Beatą Dudkiewicz, które podczas mszy świętej czytały teksty liturgiczne, przyniosły dary do ołtarza, wśród których nie zabrakło kredy i kadzidła oraz radośnie śpiewały. Po mszy świętej kolędnicy otrzymali uroczyste błogosławieństwo i przeszli ulicami Orzechowa, wchodząc do domów i głosząc nowinę o narodzeniu Jezusa.

Inne polecane wpisy