Triduum Paschalne 2015

W pierwszym tygodniu kwietnia przeżywaliśmy Triduum Paschalne – najważniejsze święta w roku dla każdego katolika. W tym roku Wielki Tydzień rozpoczęliśmy Drogą Krzyżową ulicami Orzechowa już w Niedzielę Palmową, którą zakończyliśmy ostatnimi Gorzkimi Żalami.

W Wielki Czwartek – Uroczystość Ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa – wspólnie z całą wspólnotą parafialną modliliśmy się za naszych zmarłych księży (m.in. ks. kan. Mariana Kałążnego) oraz tych obecnych pośród nas – ks. Proboszcza Jarosława oraz ks. Wikariusza Krystiana.

W Wielki Piątek skupiliśmy się wszyscy w kościele, aby przeżyć liturgię Wielkiego Piątku, podczas której rozważaliśmy Mękę i Śmierć Pana Jezusa oraz skupialiśmy się szczególnie na drzewie Krzyża, którego adoracja odbyła się w trakcie liturgii. Na zakończenie wielkopiątkowej liturgii złożyliśmy Pana Jezusa w grobie.

W Wielką Sobotę kulminacyjnym momentem, oprócz święcenia pokarmów i wody, była wieczorna Liturgia Wigilii Paschalnej – to w trakcie niej Chrystus stając się Światłością świata przeszedł z ciemności do życia. Wigilia Zmartwychwstania Pańskiego jest najbogatszą liturgią w ciągu roku – to na niej jesteśmy świadkami poświęcenia ognia i paschału. Odnawiamy również przyrzeczenia chrzcielne.

Inne polecane wpisy